Logo dediğin tüm uygulama alanlarında sorunsuz işleyebilecek bir yapıda, sade, kurum misyon ve hedeflerini yansıtabilecek, hedef kitle ile empati kurabilecek, markayı en iyi tanıtan unsur olmayı başaracak, kurum renklerinin temelini oluşturacak, içerdiği fontlar ile ifade ettiği duyguyu pekiştirecek ve tüm bu özellikleri nazik bir şekilde taşıyacak şekilde olmalıdır.

Eğer hazırlanan logo profesyonel ellerden geçmiş ve farklı bir imaj oluşturmuş ise bu müşterilerin zihninde bir yer edinecek ve daha sonra karşılaştıklarında kolayca tanınabilecektir. Dolayısıyla şirketin lehine bir durum olacağından müşteriler için bir tercih sebebi olacaktır.

Logonun tasarımında dikkat edilmesi gereken önemli maddeler var tabii ki; öncelikle, logonuz anlaşılır ve okunaklı olmalı. Çok karışık şekilde tasarlarsanız bu hem gözü yorar hem de algılanabilir olmaz. Müşterilerinizin akıllarında ilk önce kalitenin belirmesi lazım. Bunun için logonuza diğer her şeyden daha çok önem vermek gerekir. Renklendirme konusunda sektörünüzle alakalı renkler kullanabilirsiniz. İçeriğiniz ile ilgili figürler ya da desenler kullanırsanız bu daha akılda kalıcı olabilir. Tabii şöyle de bir durum var; Dünya çapında ön planda olan büyük şirketlerin çoğunun logoları basit, sadece ve hatta sektörleriyle alakasız şekilde. Bu da demek oluyor ki logo tek başına bir etken değil. Çok kapsamlı bir çalışma gerekli bu konuda. Logo kadar, içeriğiniz, ürünleriniz, hitap ettiğiniz hedef kitlenin dikkatini çekebilecek, sizi ön planda tutacak görseller, temanız ve menüleriniz gibi birçok şeye özen göstermelisiniz.

Logo tasarımında renklerin seçimi çok önemlidir.Firmanızın bulunduğu sektöün renklerini taşıma zorunluluğu bir hayli geride kaldığını birilerinin size hatırlatması gerekiyor. Sadece kullanıcıların alışkanlıklarına kitlenip kalmak onların dikkatini çekmekten kimi zaman bizleri alıkoyuyor. Evet renklerin anlamları var ancak bu kişiye ve konuma göre değişir.

Aslında tüm font tipleri belirli bir duyguyu taşıyor kendisinde. Yakınlık uzunluk kuyruklu olması,kalın veya ince olması. Peki logonuzda hangi fontları tercih etmeliyiz sizi en iyi ifade eden font sizce ince ve yumuşak hatlı bir font mu? Yumuşak derken köşelerinin sertliğinden bahsettik.Daha oval ve daha yumuşak, Kuyruklu fontlar genelde eğlenceyi simgeliyor etli fontlar az sayıda harfi olan logolara çok mu çok yakışıyor.